AUSCHWITZ I, AUSCHWITZ-BIRKENAU

25. may 2013 at 11:04 | Caroline |  diary

ARBEIT MACHT FREI

Když jsme jeli do Osvětimi, netušila jsem, co mě čeká. Přece jenom na fotkách to vypadá jinak než naživo a taky něco pocítíte. Dá se tomu říkat bolest i znechucení. Znechucení z toho, co všechno Hitlerovci dokázali.
Bála jsem se toho, že mě to zklame. Že to prostě nebude takový, jaký to čekám. Ale to jsem se zmýlila.
Nedokážu říct, co pro mě bylo psychicky horší, jestli Osvětim nebo Osvětim-Březinka. V Osvětimi pro mě bylo nejhorší muzeum v domech a v Březince celkově to, jak to vypadalo.
Arbeit Macht Frei - ''Práce osvobozuje'' je nápis nad vstupní bránou do Osvětimi. Každej z vás o tom určitě slyšel, vždyť to je taková dominanta Osvětimi, když to tak řeknu. Potom jsme začali s prohlídkou. Prošli jsme asi pět baráků, protože všechny otevřený nebyly. Pořád jsme šli a procházeli i mezi baráky a mně přišlo, jako bychom se vůbec nepohybovali. Pořád to všude vypadalo stejně. Kolem všeho dvojitý ostnatý dráty ve kterých probíhalo 400 V. Byli jsme se podívat i v Blocku 11, kde doktor Mengele prováděl pokusy a další věci. Pod Blockem 11 bylo vězení a taky místnost, kam zazdívali lidi, kde pomalu umírali na hlad a žízeň. Vedle Blocku 11 bylo mezi ním a ještě jiným domem místo, kde lidi zastřelili, mučili atd.
Nejhorší ale byla opravdu vybudovaná muzea. Úplně v prvním byla dokonce i urna s lidským popelem, který našli někde na poli, kam nacisté popel vyváželi dřív. Všude po stěnách byly zvětšené fotky v nadlidské velikosti právě z Osvětimi. V jenom domu dokonce byly i plný zdi fotek vězňů, který fotili, když přišli. To byla první věc, která mě opravdu dostala. Z očí těch lidí bylo vidět, že čekají jenom smrt. Všichni byli vystrašení, byli totálně v koncích. To se ani nedá popsat, jaký pocit jsem přitom zažila. To nejhorší ale mělo teprve přijít. Bylo to kolem 7 tun vlasů ve vitríně. A byly to jako fakt vitríny. Byly podél zdi a ty chodby mohly mít tak kolem 10 metrů. Potom tam byly i kufry se jmény a daty narození, boty, které byly po dvou stěnách, různý kartáče, kartáčky a hřebeny, dál brýle a ještě misky, hrníčky, talířky.
Jako poslední jsme navštívili plynovou komoru. To bylo úplně nejhorší. Já jelikož trpím hrůzou ze tmy, tak jsem myslela, že se zblázním. Ještě ke všemu, když si představíte, kolik lidí tam zemřelo, jak se tam trápili a vy si tama teď procházíte a jste rádi, že jste se narodili až tak pozdě. Hned vedle plynovky byly čtyři spalovací pece. Teda myslím že čtyři, moc tam nešlo vidět, protože tam byla fakt tma.
Potom jsme vyrazili do Auschwitz-Birkenau neboli Osvětim-Březinka. Jakmile jsem uviděla ten hlavní dům, tak jsem si řekla, jéje to je malý. A pěkně jsem se spletla. Podívala jsem se napravo, nalevo a neviděla, kde tábor končí. Bylo to snad nekonečný. Byly tam pouze dvě části, do každý se mělo vlízt 60 000 lidí. A to ještě Němci chystali vystavět třetí a čtvrtou část. Takže nakonec by to byl tábor zhruba pro 240 000 lidí. Po pravý straně byly dřevěný baráky a po levý zděný. My jsme šli cestou ke krematoriu, takže vlastně cestou, kam šli lidi rovnou na smrt, ale mysleli si, že se jdou osprchovat a odvšivit. Krematorium bylo ale celý zbombardovaný, což mě celkem zklamalo, ale byly tam ruiny a průvodkyně nám popisovala, kde byla šatna a kde byla plynovka. Po pravý straně od krematoria byly pamětní desky ve všech možných jazycích, spolu s českým. Naproti deskám byl konec kolejí. My jsme šli do levý části tábora, takže do zděných domů. Průvodkyně nám i popisovala, kde byly domy pro těhotný ženy, pro muže, romy, děti a tak. Viděli jsme i umývárnu, která vypadala proti všemu ostatnímu normálně. Taky jsme viděli záchody. A kolem celýho tábora byl opět plot z drátů s elektrickým vedením. Do každého toho domu se mělo průměrně vlízt 800 lidí, ale když jich přibylo, tak někde bylo i 1 200 lidí. Byli jsme se podívat i v domě pro děti a tam, kde zavírali ženy, které tam pomalu umírali. A to byla poslední zastávka.

Nezklamalo mě to, opravdu ne. Spíš překvapilo. Přiznám se, že na to pořád myslím. Je mi z toho poněkud blbě. Nacisté byli takový hovada, že to ani nejde říct. Ne, pro ně žádný slovo neexistuje. Ani se nedá popsat, co zažíváte, když stojíte na místech, kde naprosto nevinní lidé umírali, chodili, tušili, že umřou. Nebo šli do plynových komor. Pokud jste v Osvětimi nebyli, napravte to. Je to sice opravdu jenom pro lidi se silnějším, jak žaludkem tak psychikou, ale stojí to za to. Díky týhle návštěvě změníte názor na všechno, jako já.

A tyto místa si zaslouží naprostý respekt. Je to nejsmutnější a nejtragičtější místo na zemi, kde se staly tak hrozný věci, že jenom pomyšlení nato, je nechutné.

NECHŤ TOTO MÍSTO, NA KTERÉM HITLEROVCI VYVRAŽDILI KOLEM PŮL DRUHÉHO MILIÓNU MUŽŮ, ŽEN A DĚTÍ, HLAVNĚ ŽIDŮ Z RŮZNÝCH ZEMÍ EVROPY, ZŮSTANE NA VĚKY VÝKŘIKEM ZOUFALSTVÍ A VÝSTRAHOU PRO LIDSTVO.

AUSCHWITZ - BIRKENAU

1940 - 1945

FOTOGRAFIE NAJDETE ZDE

Omlouvám se, že na jedný fotce, kde je vagon, kterej převážel lidi do koncetráku je kousek mýho spolužáka. Ještě ke všemu jsou fotky nahraný od nejnovější po nejstarší, takže pokud je chcete vidět od začátku, začněte na konci. U některých fotek najdete i popisky.
 


Comments

1 Barbora Dr. Barbora Dr. | Web | 25. may 2013 at 11:25 | React

Přečetla jsem to úplně celé a tenhle článek jsem doslova hltala. Já bych se tam chtěla podívat, chci tam už asi rok, ale nějak si vždycky říkám, jestli to opravdu chci vidět. Rozhodně se podívám na všechny tvé fotky, zajímá mě to, tolik lidí zde zemřelo, taková sviňárna. Hitler je debil, hovado, kretén, zabil tolik lidí a nejvíce židů, jen proto, že on sám byl žid také, ale skrýval to za tím, že zabil všechny ostatní.

2 http://ellie-xp.blogspot.cz/ http://ellie-xp.blogspot.cz/ | Web | 25. may 2013 at 14:16 | React

Hodně lidí říká,že je to uplně jiné tam než na fotkách třeba.Naš učitelka vždycky říká,že se jí tam vůbec nechce každej rok chodit,je to hrozně deprimující.Mě tohle téma vždycky zajímalo,takže už aby byla polovina června,jedeme tam taky.Jsem zvědavá.
Byl to hroznej zmrd,je mi z něj nablití..hrozný :/

3 Jirka Jirka | Web | 25. may 2013 at 15:13 | React

musím přiznat, že když se přijede tam, tak taková ta radost a smích z cesty v buse opadne, to jako ano (cesta byla plná výtlemů) a každopádně je úplně příšerná ta představa, za jakých podmínek tam ti lidé "žili" (umírali)... nejhroší bylo nejspíš to kecání, že ať se jdou umýt a tak a pak je vlastně pustili místo do sprch do těch komor... úplně jsem z toho měl vstek na toho **** sHit-lera a prostě řeknu to, už kvůli němu nesnáším Německo!! ... aspoň, že nám to tam trochu zlepšovala naše učitelka, těma svýma hláškama, před odjezdem...

4 Lola-J Lola-J | Web | 25. may 2013 at 17:32 | React

Přeběhl mi mráz po zádech... A ten pocit mám vždy. Před rokem jsme s pár lidma ze třídy šli v Brně na "setkání" přeživších tuto příšernou válku . uprchlíci z Terezína atp. Byla síla o tom slyšet živě, poznat jejich pocity a vcítit se do nich bylo horší než kterýkoliv natočený horor na světě. Bylo to kruté, pevně doufám, že toto už lidstvo znovu nedopustí... i když pár světových exotů tohto typu by se stále našlo. Nevím, jestli je znudila myšlenka na život nebo co... ale tohleto nespravedlivé vyhlazování byla katastrofa pro celý svět. Dost silná na to, aby ve všech nechala rány. Ty lži, jejich bezmezná důvěra i strach zároveň... neuvěřitelně deprimující.

5 Karin Karin | Web | 25. may 2013 at 20:15 | React

Byla jsem tam a měla jsem z toho všeho stejné pocity jako ty. Muselo to být pro Židy úplně strašné. Já bych to nezvládla. Akorát mě štve, že jsme tam byli když byla zima. Protože mi byla tak strašná zima, že jsem Březinku už ani nevnímala.

6 Molly Heddy Law Molly Heddy Law | Email | Web | 25. may 2013 at 22:44 | React

Když to čtu běhá mi mríz po zádech ...

7 Niky* Niky* | Web | 26. may 2013 at 8:04 | React

Tvůj článek mě neuvěřitelně zaujal. Byla jsem tam asi před 3 lety ještě se základkou, a vím, že jsme z toho byli všichni dost vystrašení. Téma 2. světové války mě baví, takže se o to docela zajímám, proto jsem byla ráda, že se tam podívám. Podle mě bylo hrozné co se tehdy dělo, nedokážu pochopit jak se to mohlo dostat až takhle daleko.. celá válka, holocaust.. prostě hrůza. Taky si ale myslím, že Dr. Mengele byl ještě horší než Hitler, jelikož měl žaludek dělat přímo pokusy na lidech a malých dětech, zejména dvojčatech. Pro mě to je nepochopitelné.

8 the lizz. the lizz. | Web | 26. may 2013 at 12:51 | React

byla jsem tam,a mám na to místo dost nepěkné vzpomínky. bylo to hodně depresivní,fuj,už bych tam nejela..

9 IfynKa^^ IfynKa^^ | Web | 27. may 2013 at 14:38 | React

Ještě jsem tam nebyla ale taky bych tam strašně moc chtěla podívat! sice se když se podívám na tvoje fotky, je mi mdlo, ale rozhodně si myslím že by to stálo za to!! to mi připomíná, asi cca před měsícem, byla u nás ve škole na besedě pani, co osvětim přežila.. když to vyprávěla, a u toho pouštěli ty drastický videa, úplně jsem měla husí kůži!! musela to být fakt příšerný!! už jenom právě proto se mi strašně moc hnusí Německo, němčina a všechno související s Německem! Je to prostě šílený, to co dělali za II. světový války.. asi nejhorší období lidstva!! nikdy nepochopím proč dělali, to co dělali!!

10 Paťulka-Vilma♥ Paťulka-Vilma♥ | Email | Web | 28. may 2013 at 20:03 | React

Já sem tam bohužel ještě nebyla ale ráda bych se tam jela podívat ! Učitelka nám o tom vyprávěla. Ale jsem citlivka a jako nevím jestli tam mám jet ještě si to rozmyslím..

11 Terri.na Terri.na | Web | 29. may 2013 at 19:46 | React

Taky jsem nedávno byla. Je to síla. Je to něco, co se nezapomíná. Hlavně vitríny s těma věcma co zbyli. :/

12 cute-thing cute-thing | Web | 1. june 2013 at 21:57 | React

galerka nefunguje, tedy alespoň mě...
A já bych tam jet nemohla, mám k těm lidem co tam muselizemřít uctu, ale asi by mě to poznamenalo až tak, že bych se zbláznila, jsem strašná citlivka. Obdovuju ty lidi.
I když je zbytečné nenávidet dnešní Německo. Ovšem nemyslím ty, jež následují Hitlerův názor a postoj.
Myslím ty Němce, jež by si taktéž přáli aby Hitler nikdy nespatřil světlo světa...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.