18. ČERVNA 2013

18. june 2013 at 10:00 | Caroline |  diary

PŘEDNASTAVENO, JSEM NA VÝLETĚ


Dne 27. května 1942 byl spáchán atentán na Reinharda Heydricha parašutisty z operace Anthropoid Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem. 18. června probíhal boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde gestapo útočilo na sedm parašutistů (J. Kubiš, J. Gabčík, A. Opálka, J. Bublík, J. Švarc, J. Hrubý a J. Valčík). Podle všeho měl v tu dobu hlídku velitel parašutistů Adolf Opálka spolu s Janem Kubišem a Josefem Bublíkem. Boj trval přes dvě hodiny. Opálka a Bublík spáchali sebevraždu střelnou ranou do hlavy, Kubiš na následky zranění vykrvácel. Na Gabčíka, Švarce, Hrubého a Valčíka, kteří poslouchali boj svých kamarádů v kryptě, začali poté Němci útočit tím, že do krypty házeli granáty slzného plynu, který ale parašutisté vyhazovali zpět. Poté se pokoušeli parašutisty vyplavit s pomocí protektorátních hasičů. Parašutisté ale vystrkovali hadice zpět ven. Němci prorazili starý vchod do krypty pomocí výbušnin, který byl zazděný. Boj skončil nedostatkem munice. Stejně jako parašutisté v horní části kostela (kromě Kubiše) spáchali sebevraždu střelnou ranou do hlavy. Parašutisté byli objeveni jen kvůli zradě Karla Čurdy. Parašutisté by přežili, kdyby jejich pomocníka, který pro ně měl přijet pohřebním autem a odvézt je, nepopravilo gestapo. Po dlouhých sedmi hodinách boj skončil. Před kostelem zůstalo ležet sedm mrtvých těl, jenž Čurda identifikoval. Na sedm parašutistů útočilo kolem 800 příslušníků gestapa a SS.

'Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!'

Poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty.

Josef Valčík *2. 11. 1914 (Silver A)
Adolf Opálka *4. 1. 1915 (Out distance)
Jan Kubiš *24. 6. 1913 (Anthropoid)
Josef Bublík *12. 2. 1920 (Bioscop)
Jozef Gabčík *8. 4. 1912 (Anthropoid)
Jaroslav Švarc *11. 5. 1914 (Tin)
Jan Hrubý *4. 3. 1915 (Bioscop)

Mnoho lidí parašutisty odsuzuje a mnoho lidí je uznává. Já patřím mezi ty, kteří věří, že byli hrdinové. Vždyť oni dokázali ukončit 2. světovou válku dřív. Kdyby atentán na Heydricha nebyl, 2SV by neskočila tak brzy. Tomu věřte. Ať si ale o nich myslíte co chcete, uznejte, že jsou to hrdinové, kteří položili svůj život, nevzdali se a nepadli do zajetí svých nepřátel. A proto prosím o minutu ticha pro tyto hrdiny.

NEZAPOMENEME


Jan Kubiš (vlevo) a Jozef Gabčík (vpravo).
 


Comments

1 Barbora Dr. Barbora Dr. | Web | 18. june 2013 at 19:29 | React

Jsem na ně hrdá, nikdy už ty svině němce nechci zpátky..

2 IfynKa^^ IfynKa^^ | Web | 18. june 2013 at 20:27 | React

Já je také upřímně považuji za hrdiny :) To co pro náš národ udělali je nepopsatelné!! Nebáli se postavit nejkrutějšímu muži lidstva (ať už na Hitlera či Heydricha). Můj obdiv rozhodně mají!!:))

3 ZdenekF ZdenekF | Email | 17. january 2017 at 21:22 | React

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na iwantfreedom.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.